8 Ocak 2013 Salı

CS 1.6 ve CS:GO için PC Ayarları Nasıl Yapılmalı? (Acceleration, Launch Options, FPS Nedir?


Evet arkadaşlar acaba ne ile blog yazmama başlayayım diye düşünürken; bir anda düşünmekten vazgeçtim ve oynadığım bir oyun ile başlayayım dedim. Uzun süredir bir Counter-Strike oyuncusuyum ama bildiğiniz gibi değişik sürümleri mevcut. 1.3 ile başladığım CS serüvenime sonrasında 1.5, 1.6 ve en sonunda şimdi Counter-Strike:Global Offensive ile devam ediyorum. Artık pek oynadığım söylenemez fakat yine de hobi olarak devam etmekteyim. Şuan revaçta olan CS 1.6 ve CS:GO.

Bunları online olarak oynamak isteyen arkadaşlar için ekran kartı ayarlamaları ve oyun içi ayarlar ile ilgili birkaç tavsiye yazısı yazacağım. İnternetten aratarak, profesyonel kullanıcıların ayarlarına bakarak ve deneme-yanılma yöntemiyle daha iyi fps ve oyun keyfi aldığım ayarları sizlerle paylaşacağım.

Öncelikle NVidia ayarları en önemli ayarımız olacaktır. ATI için bir şey söyleyemeyeceğim çünkü hiç kullanmadım ve zaten tavsiye etmiyorum. Ekran kartı ayarlarım aşağıdaki resimlerde mevcuttur.
NVidia Control Panel'e girdiğimizde bu ekranla karşılaşırız. Burada aşağıdakini sağa Performans'a çektikten sonra bir sonraki sekme "3D Ayarlarının Yönetilmesi"ne geçiyoruz. Burada özel ayarları performans odaklı seçmiş olmuş oluyoruz ve sonra o özel ayarlara girerek kendimiz tekrar modifiye edeceğiz. Bu kısım kolaydı. He bu arada bu ayarlar hem CS 1.5-CS 1.6-CS:GO için de geçerli.
Bu bölümde Tercih Edilen grafik işlemci otomatikte oluyor. Bu 2 ekran kartı taşıyan bilgisayarlar için geçerli bir durum zaten. Phsyx ile ilgili birşey. Burada en önemlisi bildiğiniz gibi Dikey Sekronizasyon. Mutlaka kapalı olmalı. FPS'nizin 60 değil 100'e çıkmasını sağlar 1.6'da. 
Bu bölümde de çoğu şeyi kapatıyoruz. Çok fazla birşey söylemeye gerek yok, tektek tüm ayarları açıklasam yeni bir başlık açmam gerekir hepsini araştırıp deneme-yanılma yöntemleriyle FPS artışları inişlerini deneyerek karar verdiğim ayarlardır.
"Phsyx" yazımıza tıklarsanız ne olduğunu öğrenebilirsiniz. Bunu otomatik seç yaparsanız ekran kartlarınızı yormazsınız. Hem NVidia hem de onboard ekran kartınız yorulmaz diyelim..

Belki de oyun oynanabilirliği için en önemli şeylerden birisi de budur. Launch Options! Buraya neredeyse bütün profesyonel oyuncular "-noforcemparms -noforcemaccel -console -novid -freq 75 +autoexec.cfg" ayarlarını yazıyor. noforce ile başlayanlar mouse ivmesini (acceleration)'u kapatır. Freq ise ekran frekansını belirler. Monitörünüz 100hz'yi destekliyorsa 100 yapabilirsiniz.
Mouse acceleration (ivme) demişken, bu ayarı da unutmamak lazım. Denetim Masasından mouse ayarlarında işaretçi seçenekleri sekmesi altındaki işaretçi hassasiyetini artır diye bir yazı vardır. Oradaki tick'i kaldırmak gerekir. Bu ivmelemeyi sağlar. Mouse ivmesi oyundaki vuruş performansınıza dezavantajlıdır. Başta zor gelse de alıştıktan sonra farkı siz de hissedeceksiniz.
Counter-Strike:Global Offensive ayarları ile devam edelim. 1.6 için zaten oyun içi fazla bir ayar yok. Ekran çözünürlüğü 640x, renk biti 32bit bu kadar :)
CS:GO için ise resimleri incelerseniz kendi ayarlarımı veriyorum sizlere.
Burada çok önemli olan birşey Mouse Acceleration yani fare ivmelemesi. Bunu kapatmanızı baştan beri öneriyorum. 

Ben ekran çözünürlüğü 1.6'daki gibi 640x oynuyorum. Görüntü kalitesi düşse de çok etkilemiyor beni. Kalite değil performans yanlısı iseniz size de tavsiyemdir. Yok çok kötü derseniz 800x ve 1024x oynayan arkadaşlarım çok, onlar gibi yapabilirsiniz. Benim bilgisayarım 640x'de iyi performans veriyor.
FPS performansı için tüm ayarları en düşüğe getirdim. Görüntü kalitesi dediğim gibi pek önemsemediğim bir olaydır. :)

Son olarak da Counter-Strike'da her zaman önemli olan birşeydir. Cfg :) CS:GO için NiP- Friberg'in cfg'sini tavsiye ediyorum. Çünkü FPS artışı sağlamakta ve oyun keyfi olarak da iyi düzeyde. Get_Right'inkini kullandığımda bilgisayarım kendinden geçiyor ve hiç keyif vermedi açıkçası bana. İçindeki kontrol ayarlarını kendinize göre yapıp kullanabilirsiniz.

Yazımın sonunda da yukarıdaki anlatımlarımdaki bazı bilgileri de bilmeyenler için vermeden edemedim.

Mouse Acceleration: (Fare İvmesi) Peki ivmeleme nedir diye sorarsanız? 2 nokta belirleyin masanızda. Farenizi o iki nokta arasında bir hızlı, bir de yavaş bir şekilde ilerletin ve ekranınızda farenin nereden nereye geldiğini bir inceleyin. Yavaş hareket ettirdiğinizde monitörde fareniz daha da yavaş, hızlı hareket ettirdiğinizde monitörde fareniz daha hızlı hareket edecektir. Ama ivmelemeyi kapatırsanız ne kadar hareket ederseniz o kadar hareket algılayarak ona tepki verecektir. Bu da size + performans sağlayacaktır. Bütün profesyonel oyuncular ivmeyi kapatır. Ayrıca çoğu profesyonel mouse'larda ivme kapalıdır. Ben de SteelSeries Kinzu v2 kullanıyorum ama Windows 7 yüzünden kapanmıyor bu tip bir sürü ayar ile kapatabiliyoruz :)

Launch Options: Bunlarda noforce ile başlayanlar mouse ile ilgilidir. Mouse ivmelerini kapatan ayarlardır. Üstteki olay ile aynı ama yazıldığında fare hareketlerindeki farklılığı hissedeceksiniz. Öyle ki ben onları silince artık oynayamıyorum.

FPS: Frames per Second'muydu neydi açılımı :) Saniyede geçen kare sayısı gibi birşey. Ne kadar yüksek ve stabil ise o kadar iyidir. CS için net_graph ile açabileceğimiz birşeydir. Yani kaç fps aldığımızı görebiliriz. 1.6'da 99-100 fps sabit görmek oyun kalitesini yüksek ölçüde arttıracaktır. CS:GO için ise ne kadar yüksek o kadar iyi diyebiliriz :) fps_max 101 yaparken 1.6'da, CS:GO için fps_max 999 yapıyor çoğu profesyonel oyuncu :)

Neyse bir blogumuzun da sonuna geldik. Sorularınızı yorum olarak yazarsanız size yardımcı olmak isterim.