26 Mayıs 2014 Pazartesi

NVidia Optimus Kullanıcıları CS 1.6 Kasma Sorunu

Uzun bir süreden sonra yeniden burdayım... :)
Bugün sizlere önemli bir konudan söz edeceğim, notebook kullanıcıları genellikle çift ekran kartlı bilgisayarlar kullanmakta. Örneğin bilgisayarında nVidia Geforce GT520M ekran kartının yanında bir de Intel HD3000 ekran kartı bulunmakta. Bu yeni gelişmiş oyunlarda tek ekran kartının üzerindeki zorlamayı biraz rahatlatan bir teknoloji: Nvidia Optimus Teknolojisi. Örneğin bir oyunda ilerlerken silah, karşıdaki rakipler ve çevreyi gt520m kartının üstlenirken bunlar için görevi; bir çatışma sırasında ateş ettiğinizde namlunun ucundaki, patlayan bomba, kıvılcım gibi efektleri de hd3000 ekran kartının üstlenerek zorlanmayı en aza indirmeye çalışıyor bilgisayarınız. (Ne kadar başarılı olduğu tartışılır :)
İşte bu optimus Cs 1.6 için ise sorun yaratıyor :D Çünkü CS 1.6 çok eski bir oyun olduğu için optimus Counter-Strike 1.6'nın iyi grafiğe ihtiyacı olmadığını düşünerek oyunu Intel ekran kartınız ile çalıştırıyor. Dikkat ettiyseniz CS 1.6'nın üzerine sağ tıklayıp Şununla Çalıştır>Yüksek Performanslı Ekran kartı seçeneği yok :)
İşte size tanıtacağım program ile ekran kartının en ince ayrıntı detaylarını ayarlayabileceğiniz gibi, CS 1.6'nın bu probleminden de kurtulacaksınız:

Gerekli olan program: Nvidia Inspector
Programı indirdikten sonra şu şekilde karşımıza geliyor:


Yukarıdaki kırmızı kare içindeki ayar düğmesine tıklayınca alttaki bölüm açılıyor. Aşağıdaki bölümden ise yukarıdaki dörtgenden Half-Life seçeneğini seçiyoruz ve aşağıya doğru inip: Enable application for optimus başlığının karşısındaki bölmeyi; SHIM_RENDERING_MODE_ENABLE seçeneğini seçip sağ üstten Apply Changes diyerek kaydettikten sonra kapattığınızda; oyunu açtığınız zaman CS 1.6'yı artık Nvidia Ekran Kartınız çalıştıracaktır :)


HG, Smoke patladığında kasan bilgisayarınız artık kasmayacak, kaliteli bir CS 1.6 oyun performansı alacaksınız...

Ama işin kötü yanı bunu bilgisayarınızı her açtığınızda yapmanız gerekecek :( O yüzden bu işlemi hızlandırmak için ayarı yaptıktan kaydettikten sonra aşağıdaki 1 numaralı kutucuktan export current profile only seçeneği ile ayarınıza isim verip bir yere kaydedin. Daha sonra ise her bilgisayarı açtığınızda aşağıdaki resimden yine 2 numaralı kutucuğa basıp import profile seçeneği ile kaydettiğiniz ayarı seçin. tamam deyip kaydedip kapattığınızda ekran kartınız ayarlanmış olur. Her bilgisayar açtığınızda yapmayı unutmayın ;)


Yalnız benim bilgisayarımda olan birşeyi sizlerle paylaşmak istiyorum, henüz çözemedim:
Benim bilgisayar bu ayarı bulmadan önce fps kaybı yaşıyordu, bunu yaptıktan sonra fps problemim ortadan kalktı fakat yeni bir problemle karşı karşıyayım. Oyun esnasında sıklıkla, saniyelik olarak masaüstü görünüyor, ya da masaüstü olmasa da oyunun menüsü veya girdiğim serverin açılış ekranı gibi görüntüler oyun esnasında anlık olarak görünüyor bu da oyunda bana 1 sn lik gecikme-takılma yaratıyor. İnşallah sizde böyle bir problem olmaz diyorum...
İyi oyunlar ;) GL HF