23 Şubat 2015 Pazartesi

Windows 8-8.1 Mağazadan Uygulama İndirme Sorunu (0x80073cf9 Hatası) Çözümü

Evet sonunda ben de Windows 8.1'i bilgisayarıma kurdum. Windows 10'un geleceğini duydum, 2 geride olmaktansa 1 geride olurum sistem olarak dedim ve geçtim. Bilgisayarın açılış hızı ve kullanım sırasındaki hızı hoşuma gitmedi de değil. Herkesin eksikliğini hissettiği, hatta benim de geçmememe neden olan başlat menüsünün hiç lazım olmadığını farkettim bana :) Nedeni de Rocket Dock adlı programı kullanıyor olmam sanırım. Bir tek arama yaparken kullanıyormuşum bunu farkettim, ki windows 8.1'de de aynı şekilde aramalarımı gerçekleştiriyorum. Mağazadan uygulama indirmek aynı telefon veya tablet kullanır gibi bunları yapmak açıkçası hoşuma bile gitti :) Ama çok da gerek yok gibi iPhone 6'ım varken.
Neyse konuya gelecek olursak, Windows 8.1'den bu memnuniyetle kullanmaya başlarken mağazadan uygulama indiremedim bir türlü ve sorunu çözüm şükür ki. Sizlerle de bunu paylaşmak istedim, belkim dedim aranızda bu sorunu yaşayan veya yaşayacak olan vardır ;)

Sorunun çözümü aslında hangisi düzeltti bilmiyorum ama bir kaç şey yaptım sizlerle paylaşayım.
  1. C:Windows/ klasörüne giriyoruz. Orada "AUInstalAgent" klasörü var mı yok mu buna bakıyoruz. Eğer varsa silip tekrar kendiniz oluşturabilirsiniz.
  2. C:ProgramFiles/ klasörüne giriyoruz. Orada "WindowsApps" klasörü oluşturuyoruz.
  3. C.Windows/ klasörüne giriyoruz. Oraya "AppReadiness" klasörü oluşturalım.
  4. C:Windows/ klasöründe "SoftwareDistribution" klasör ismini değiştirip, baş harfleri küçük harf olacak şekilde değiştirelim yani "softwaredistribution" şeklinde olsun.
  5. Bunları yaptıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.
  6. Win+X tuş kombinasyonu ile çıkan menüde "Komut istemi (yönetici)"yi seçelim. Komut satırına "sfc/scannow" yazalım. Bilgisayarı tekrar başlatalım.
Ben bu işlemlerin hepsini üşenmeden yaptım ve sonunda uygulamaları indirmeyi başardım. Hangi metot bilgisayarıma çözüm oldu bilmiyorum ama mutlaka bir madde veya birkaçı size yardımcı olacaktır.
He bu arada Windows 8.1 kuracaksanız bilgisayarınıza uefi kurun ben onu unuttum ;) "Uefi ne ola ki?" diye bilmiyorsanız onu da siz araştırın artık canım ! Hadi kolay gelsin ;)