11 Ağustos 2015 Salı

Sabit Diskim Boş Olmasına Rağmen Dolu Gösteriyor!

Bugün sizlere sadece ufak bir metod göstereceğim, eşimin bilgisayarına Windows 10 kurduk, ardından temizlemek amaçlı bilgisayarını sıfırladık. Bilgisayara program yüklemeye kalkarken ise sabit diskte yer olmadığı uyarısı geldi.
Bunun w10 kurduktan sonra mı yoksa sıfırladıktan sonra mı olduğunu bilemiyoruz. Ancak w10 kurarken biliyorsunuz, %99'da takılıyor uzuuuuuun bir süre bilgisayar. Eşim o sırada bilgisayarı kapattığını söylüyor, bu hataya onun da mahal verdiğini düşünüyorum açıkçası. Neyse.

(Sonradan ben de w10 kurdum ve sabırla %99 bekledim, çok uzun sürdü fakat sonunda bitirdim) 

Ben de sabit diskin sürücü temizleme, birleştirme gibi şeylerini yaptım, 400mb boş varken; 900mb boş alan yarattım. :) Ama tabiki bu yetmedi derken aklıma WinRAR geldi. Siz bilgisayarınızda gizli dosyaları göster de deseniz, antivirüs taraması da yaptırsanız o doluluğu kim teşkil ediyor bulamıyorsunuz. Ama WinRAR öyle bir program ki, o herşeyi görüyor mübarek. Biz de bu problemi WinRAR ile çözdük. Tabi öncelikle söylemek gerekiyor ki, dolu da olsa disk; WinRAR'ı kuracak kadar yer açmak şart. Zaten yer teşkil etmiyor :)


Öncelikle başlattan "klasör seçenekleri" veyahut w8-10'daki ismiyle "Dosya Gezgini Seçenekleri"ni açıyoruz. "Gizli dosya, klasöz veya sürücüleri göster"i seçiyoruz. Yandaki ekran görüntüsü benim bilgisayarımın C:\ sabit diski. Gizli dosyalar da gözüküyor ve toplamda 14 öğe bulunuyor gördüğünüz üzere.

Başlattan herhangi bir WinRAR çalıştırıp, görüntüdeki gibi olan kısımlarını silip sadece C:\ kalacak şekilde siliyoruz ve böylelikle bilgisayarımızın C:\ sabit diskine geliyoruz. 


Benim C:\ sabit diskimde 14 tane öğe bulunuyordu değil mi gizlileri açtığımız halde? Ama gördüğünüz gibi 18 öğe buldu WinRAR. İşte bu özelliği sayesinde eşimin bu C:\ sabit diskinde 450GB'lık bir "temp20y74210o0ru1" (klasör temp ile başlıyordu ama karışık bir adı vardı) gibi bir adlı dosya vardı ve sabit diskini full gözükmesine sebebiyet veriyordu.

 


İşte bu WinRAR sayesinde o çoooooook büyük yere sahip olan dosyayı bulup arkadaşlar "delete"(sil) diyerek bu dolu sabit disk probleminden biz aştık. Umarım sizin de işinize yaramıştır.