11 Ağustos 2015 Salı

Windows 8-8.1 ve Windows 10'da Counter-Strike 1.6 Oynamak

Bilindiği üzere Counter-Strike 1.6 çok eski bir oyun, hatta yeni bilgisayarlarda ekran kartları bile sıkıntı çıkarabiliyor bu basit, düşük grafik özellikli oyunda. Hatta bununla ilgili bir yazı da paylaşmıştık, optimus kullanıcılarının hatalarını çözen. Grafik kartları kendilerini yeniledi, artık işletim sistemleri de çok ilerledi. Eski oyunlarda en iyi performansı Windows XP'de alan oyuncular, Microsoft'un XP üzerinden desteği çekmesiyle Windows 7'ye geçti ve bu işletim sistemi de çoğu problemi çözdü. Kendi adıma konuşmam gerekirse Windows 7'den ben çok memnundum.


Yenilenen işletim sisteminin getirdiği yeni özelliklerden de faydalanmak isteyen oyuncular (PC Gamer) oynadıkları oyunların uyum problemleri yüzünden Windows 8-8.1'e geçiş yapmadılar veya yapanlar hemen geri Windows 7'ye dönüş yaptı, tıpkı benim gibi. :) Şimdi bir de Windows 10 çıktı ve iş çığırından çıktı. Kendim W7'de yaşadığım bazı sıkıntılardan dolayı artık dayanamadım ve W10 kurdum bilgisayarıma fakat CS1.6 çalışmadı. :) Oyun açılır açılmaz görev sonlandırıldı uyarısı alarak oyunumu oynayamadım veya bir girdi iki girmedi vs gibi karışık olaylar. Ben de W8.1'deki gibi yapmadım ve bu sefer ısrarcı oldum. Şu anda problemimi çözmüş gibi görünüyorum, ilerisinde neler olur hiç bilemem bu Microsoft'a hiç güven olmaz. Bir adam akıllı işletim sistemi beceremediler.

Problemimi ne çözdü tam olarak bilmesem de yaptığım her şeyi sizlere sunarak sizlere yardımcı olmayı ümit ediyorum.
İnternette araştıra araştıra ve kendim de birşeyler deneyerek şuanda CS 1.6'yı çalıştırdığım gibi, kasma problemi olmadan ve sXe veya EAC'ı da çalıştırmayı başardım.
İzlediğim yollar:
  1. Öncelikle internette ilk karşıma çıkan çözüm: Komus İstemci'yi yönetici olarak çalıştırmanız gerekmekte. Yani cmd olur kendisi, eski siyah ekran dümdüz yazı yazdığımız. Ve oraya da şu yazıyı yazdım: "bcdedit /set {current} nx AlwaysOff" Ardından bilgisayarı yeniden başlattım.
    Fareyi windows tuşuna getirip sağ tıkladığınızda Komut İstemi (Yönetici) olarak cmd'yi çalıştırabilirsiniz.
  2. İkinci bulduğum çözüm ise DEP'i (Veri Yürütme Engellemesi) kapatmak. Yine başlat tuşuna sağ tıklayıp "sistem", oradan "gelişmiş sistem ayarları", "performans" altında, "ayarlar"a tıklayın. "Veri Yürütme Engellemesi" sekmesini ve ardından "Seçtiklerim dışında kalan tüm Windows programları ve hizmetleri için DEP'yi etkinleştir" seçeneğini tıklatın. Oraya işte arkadaşlar Counter-Strike 1.6'yı, sXe ve EAC'ı seçebilirsiniz veyahut tek tek de deneyebilirsiniz. Steam kullanıcıları ise hl.exe dosyasını ekleyecekler buradan. Yani şuradaki hl.exe (C:\Program Files (x86)\Steam\steamapps\common\Half-Life)
  3. Son olarak izlediğim yol da, "C:\Program Files (x86)\Steam\steamapps\common\Half-Life" daki hl.exe (Steam kullanıcıları için) sağ tıklayıp "özellikler", uyumluluk sekmesinden ise; Windows 7 uyumluluk modunu seçip onaylamaları gerekmekte. Aynı işlemi sXe ve EAC için de yaptım ben. Hatta sXe ve EAC için orada bulunan "yönetici olarak çalıştır" seçeneğini de seçtim.

Bu şekilde arkadaşlar ben problemimi çözüp şuanda oynuyor gibi gözüküyorum W10 ile CS1.6'yı ama bakalım daha maç atmadım, uzun süre oynamadım sonuçları neler olur göreceğiz. Umarım probleminize çözüm olmuşumdur.

DN:Steam kullanmayanlar bu işlemleri hl.exe'ye değil de CS kısayoluna uygulayabilirler arkadaşlar.