29 Kasım 2015 Pazar

iPad veya iPhone Ekranını PC'ye Aktarma

Evet arkadaşlar, bildiğiniz gibi kullandığımız Apple ürününün görüntüsünü bilgisayara aktarmak zor bir iş. Veya pahalı bir iş. Bunu yapabilmek için ya AppleTV'ye ihtiyaç duyuyoruz, ya da HDMI Dönüştürücü veya VGA Dönüştürücüye.


VGA Dönüştürücü 179TL
AppleTV 629TL
HDMI Dönüştürücü 179TL

Tablet veya Telefonumuzdaki görüntüleri oynatmak istediğimizde veya oyunu telefondan açıp bilgisayar ekranından oynamak istediğimizde bu zahmetlere katlanmamız gerekiyor. Hatta eski AppleTV ile bu pek de verimli olamıyor, ancak yeni AppleTV ile artık bu gerçekten oynanabilir hale geldi.
Bunların hiç birine gerek kalmadan bilgisayarımıza kuracağımız bir yazılım sayesinde hepsini gerçekleştirebiliyoruz: AirServer

AirServer'i sitesinden sistemimize uygun olanı indiriyoruz. Bilgisayarımıza kurulumu sağladıktan sonra arkaplanda çalışır halde bizi bekliyor. AirServer 7 Günlük ücretsiz deneme sürümü mevcut. Öğrenci ve öğretmenler için ise $12 ücreti bulunuyor. Ama internette araştırırsanız Youtube'da bile mevcut nasıl lisanslı yapılacağı :)


Bilgisayara kurulumdan sonra telefonumuzun veya tabletimizin AirPlay özelliği olması gerek. AirPlay'e tıklayıp, orada bilgisayarımız görünecektir. Onu seçiyoruz ve altındaki "Yansıtma" özelliğini açtığımızda telefon veya tabletimizin görüntüsü bilgisayarımızda belirecektir.


Artık ister oyun oynayın, ister film veya video izleyin. Gerisi size kalmış.
Bu da oyundan bir görüntü sizlere: :D
DN: Bilgisayar ve Apple Ürününüz aynı wireless ağına bağlı olması gerekmekte.