19 Ekim 2016 Çarşamba

Windows 10 Kilit Ekranındaki Fotoğraflara Nereden Ulaşabilirim?


Windows 10'un getirdiği yenilikçi özelliklerden birisi de "spot ışığı". Yani kilit ekranındayken bizi güzel manzaralarla karşılayan kilit ekranından söz ediyorum. Bu resimleri siz de beğeniyor ve istiyorsanız, çözümü yazımızda.


Masaüstüne sağ tıklayıp, "Kişiselleştir"e basıyoruz ve "Kilit Ekranı" sekmesinden arka planı "Spot Işığı" seçtiğimizde Windows'un bizim için hazırladığı resimleri kilit ekranımızda görüyoruz. Hatta eğer resimi beğenirsek kilit ekranındayken; sağ üstten "Bu resmi beğendiniz mi?" yazısının üzerine geldiğimizde kalp işareti ile "I want more!" veya kırık kalp işareti ile "Pek beğenmedim." seçenekleri bize sunuluyor.
Beğendiğiniz resimlere kalp verirseniz o tarz resimlerden devam ediyor, kırık kalbi seçerseniz o resmi değiştirip farklı resimler öneriyor ve zevkimize göre resimlerle devam ediyor W10.

Eğer bu resimleri istiyorsanız bu zamana kadar kilit ekranınızda gösterilen resimleri almak için yapmanız gerekenler;
üstteki resimdeki gibi herhangi bir klasörü açıp, adres çubuğuna aşağıdakileri yazıyoruz:
"%userprofile%\AppData\Local\Packages\Microsoft.Windows.ContentDeliveryManager_cw5n1h2txyewy\LocalState\Assets"


Açılan "Assets" klasöründeki dosyaları istediğiniz herhangi bir klasöre kopyalayın. Kopyaladıktan sonra klasörü açıp, klasördeki menüden "Dosya", "Komut İstemini Aç" ve "Yönetici Olarak Komut İstemini Aç" seçeneklerini seçiyoruz.


Açılan komut istemciye de "ren *.* *.jpg" yazıp enter'a basıyoruz ve o klasördeki dosyalar "jpg" formatına dönmüş oluyor ve sağ resimdeki gibi resimlerimizi görebiliyor ve istediğimiz yerde de kullanabiliyoruz. :)